Sprawdzaj lumeny, a nie waty

Zmieniając tradycyjne oświetlenie na źródła światła LED - właściwie dobieraj zamienniki!

Trochę historii


W żarówkach tradycyjnych źródłem światła jest rozgrzany na skutek przepływu prądu pręcik wolframowy. Jego fizyczne możliwości zawsze są takie same, więc jego wydajność świetlna jest taka sama. Żarówka tradycyjna 100W emitowała więc strumień światła o jasności 1300lm. Z tego wynika, że z każdego 1W uzyskuje się 13lm.

Nie patrz na Waty, sprawdź Lumeny

Każdy klient planujący wymianę oświetlenia tradycyjnego na LED, analizuje i porównuje moce żarówek podawane w Watach [W] i zadaje pytanie, jaką moc tradycyjnej zastępuje ta LEDowa.

O ile daje to łatwość wyobrażenia sobie, jaką jasnością będzie świecić nowa żarówka, to niestety nie daje to właściwego odniesienia się do zużywanej mocy.

A jak to jest z LEDami?

Wydajność diod LED zależy od zastosowanej technologii do jej produkcji i użytych komponentów. Technologia z roku na rok się rozwija, więc i wydajność lamp LED również rośnie. Na początku żarówki LED potrafiły więc z każdego Wata wygenerować światło o jasności około 60lm. Dzisiaj natomiast minimum jakiego się oczekuje to 80lm, a za dobrej jakości żarówkę LED uważa się tą, która z 1W emituje światło o jasności 100lm. Czyli ta sama moc, a więcej światła.

Co więcej, producenci pracują nad technologią, która pozwoli osiągnąć wydajność 200lm z każdego Wata, a więc zrównać się w wydajnością świetlówek liniowych (znanych jako jarzeniówki).

Jeśli więc 2 lata temu ocenialiśmy żarówkę LED o mocy 10W jako odpowiednik żarówki tradycyjnej o mocy 40W, dzisiaj żarówka LED o mocy 10W odpowiadać będzie żarówce tradycyjnej o mocy 60W.

Niezmiernie ważne jest sprawdzenie jaki strumień światła generuje dana żarówka LED i wtedy porównać z tradycyjnym odpowiednikiem:

20W = 260lm
40W = 520lm
60W = 780lm
75W = 975lm
100W = 1300lm

Dlatego też odpowiednie rozporządzenie UE dot. sposobu oznakowania lamp LED na opakowaniach nakazuje producentom umieszczanie informacji o strumieniu świetlnym [lm] dwukrotnie większą czcionką niż informacja o mocy żarówki [W].